Seyahatin 12 Adımı

Her seyahat hayal etmekle başlar. Bugün bir seyahate çıkmanın 12 adımını konuşacağız. Haydi başlayalım.

Derdiniz ne?

Kimi sıkıldığı için seyahat eder, kimi bir şeyler keşfetmek için, kimisi bir şeyler halletmek için. Sizin dert ettiğiniz şey ne? Ne istediğinizi netleştirirseniz, bunun için çalışmanız kolaylaşır.

Korkularınızı yenin!

Korkmayın, siz uzaktayken evinize meteor düşmeyecek, yangın çıkmayacak. Aşina olmadığınız şeyler yapmak, yeni yerler görmek bazıları için korkutucu olabiliyor. İyi bir planlama ve biraz cesaretle her türlü şeyi başarabilirsiniz.

Hayal edin

Nereye gidiyoruz? Ne yapacağız? Kimlerle, ne zaman gideceğiz? Hayal kurdukça isteğiniz artar, yolunuza çıkabilecek engelleri aşmanız kolaylaşır.

Duygusal meseleler

Eh, hepimiz daha fazla paramız olsun istiyoruz değil mi? Ama aniden elinize yüklü miktarda para geçmesi, ortalamanızın çok üzerine çıkmanız nispeten düşük bir ihtimal. Planlayın, biriktirin, hesaplayın. Başka türlü işiniz biraz zor.

Borçtan kurtulun

Borcunuz varsa önce ondan kurtulmaya bakın! Mutlu mesut seyahat edip de birikmiş borçlar ve ödenmemiş faturalara dönmeyi istemeyiz değil mi?

Para biriktirin

Nelerden vaz geçebilirsiniz? Ne yaparak fazladan para ayırabilirsiniz seyahatiniz için? Düşünün, hesaplayın ve uygulayın.

Nasıl bir seyahat?

Kimle gideceksiniz? Yalnız kurt? Mutlu ve çocuklu? Güzel bir kumsalda rahat rahat takılacak mısınız, heyecanlı bir şeyler mi yapmak istersiniz?

Nasıl gideceksiniz?

Birinci sınıf bir uçak bileti çok keyifli olabilir, ama bütçenizin yarısını ulaşım alıyorsa hesapları baştan yapmak daha mantıklı olabilir. Belki kredi kartınızın indirimi vardış? İş yerinizin anlaşmalı olduğu bir tur şirketi vardır?

Hazırlanın

Hafif seyahat etmek güzeldir.” demiştik, değil mi? Çantanızı nasıl hazırlayacağınızı da biliyorsunuz zaten. Ne giyeceğinizi, ne götüreceğinizi de konuşmuştuk. Zaten hazırsınız o halde! İsterseniz tekrar göz atabilirsiniz yazılarımıza.

Yollar

Taksici sizi kazıklayacak mı? Cüzdanı çarptırır mısınız? Valizi nasıl hazırlarsanız zarar görmekten korursunuz? Ya çantanız kaybolursa! Planlayın, hazırlanın.

Gezginin dertleri

Eh, yol hali, bir şeyler ters gidebilir. Hazırlıklı mısınız, yedeklerinizi hazırladınız mı? Tamam o zaman, her şey hallolur. Unutmayın, ümidinizi kaybetmeyin!

Fotograf

Manzara, panorama, selfie! Bol bol fotograf çekin, bunları yedekleyin, paylaşın. Belki bir kez yaşayacağınız şeyleri ölümsüzleştirin. Ama lütfen, kaydederken yaşamayı kaçırmayın. Facebook’a biraz geç koysanız da olur, ama bu anın dönüşü yok. Tadını çıkarın!