Çocuğunuz olunca hayatınız temelli değişiyormuş. Öyle diyorlar.

Bunu genellikle olumlu anlamda söylüyorlar ama elbette bu ifadenin altında çocuk büyütmenin zor olduğu gerçeği de yatıyor. Değişim kaçınılmaz ve gerekli. Değişim güzel. Çocuklarınız olduktan sonra hayatınızı tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz tabii. Eskiden yaptığınız aktiviteleri yapmaya devam edebilirsiniz.

Çocuklarla hayat söz konusu olunca ilk akla takılan konulardan birisi çocuklarla seyahat oluyor.
“Ne yapmalı? Nereye gitmeli? Çocukları yakınlara mı bırakmalı?” ile başlayıp tatil sırasında çocukların nasıl davranacaklarına kadar birçok soru ebeveynlere zor anlar yaşatıyor. Belki ufak tefek öneriler sizi rahatlatabilir ve seyahatinizi kolaylaştırabilir:

1. Çocuklarınızın yaşları, kaç tane oldukları, sağlık durumları, okul-kurs-etkinlik programlarını dikkate alarak işe başlayabilirsiniz. Elbette okul çağında olmayan bir çocuğu yanımızda götürmek daha doğru olacaktır. Normal zamanlarda da evde yalnız kalabilen, kendi işlerini kendileri görebilen daha büyük çocuklar ise – gençler diyelim – eğer uygunsa bir yakınınızda kalabilirler ya da evde kendilerine göz kulak olacak biriyle kendi evinizde durabilirler.

Planınızı yaparken çocuklarınızın programlarını da göz önünde bulundurun. Hepsi bu.

2. Ailece tatile çıkmak çoğu zaman tek başınıza tatile çıkmaktan daha pahalı olacaktır. İstisnası ise önceden planlamak. Uçak bileti, tur paketi vs. uzun süre önce alındığında veya kalınacak yerler ile önceden irtibata geçildiğinde indirimler ve oldukça uygun paketler söz konusu olabiliyor.

3. Gideceğiniz yeri belirlerken de çocuklarınızın sizinle gelmeleri zorunluysa ya da ailece tatil yapmak istiyorsanız çocuklar için uygunluğunu değerlendirin. Daha önce gitmediğiniz yerler, egzotik ülkeler öncelikli tercihiniz olmayabilir.

4. Çocuklarınızın valizlerini hazırlarken gerekli evrakları, varsa kullandıkları ilaçları, bakım ürünlerini, yedek giysileri, sevdikleri eşya veya oyuncakları (kaybolabilecekleri için en sevdiklerini ve çok kıymetli olanları değil), hava durumuna göre gereken giysileri koymayı ihmal etmeyin. Seyahat sigortası yaptırmak da iyi bir fikir olabilir.

travel_with_child

5. Yanınıza sadece gerektiği kadar eşya alın. Çocuklarınızın çantalarına acil durumlarda ulaşılabilecek telefon numaraları ve gerekli bilgileri içeren kartlar koyun. Kuru yiyecekler de tokluğu giderdikleri için güzel bir çözüm. Islak mendiller de unutulmamalı.

Gidilen yerde birbirinizi kaybetmeniz halinde buluşabileceğiniz noktaları önceden belirleyin.

6. Havayoluyla seyahat ediyorsanız havayolunuzdan biletleri alırken çocuklu seyahat ettiğiniz için yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtin. Aynı şekilde bazı otellerde de çocuklar için özel aktiviteler, oyun alanları ya da bakıcılar olabiliyor. Bunları gözden geçirin.

7. Seyahatten önce çocuklarınızın tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerinden emin olun. Dinlenmiş, uykularını almış ve tok olmaları da önemli. Bir de eğer okuyup oynayabilecek yaştaysalar yolculuk boyunca onları oyalayacak kitap, dergi, tablet vb.ni yanınıza alın. Telefonlarınızın ve tablet bilgisayarınızın şarjlı olduğundan emin olun.

8. Yolculuklarda yan yana ya da yakın koltukları seçin ve online check-in yapmaya özen gösterin.

9. Çocuklar güneşten yetişkinlerden daha çok etkilenebiliyorlar. Şapkalar, güneş kremleri aklınızda olsun.

10. Seyahate gittiğinizde yanınızda partneriniz de varsa çocuklarla ilgilenmek konusunda iş bölümü yapın ve her ikiniz de kendinize zaman ayırın. Ailenizdeki her bir bireyin hobileri farklı olabilir. Birlikte yapacağınız aktivitelerin yanı sıra, ayrı ayrı ya da gruplar halinde yapabileceğiniz aktiviteleri de belirleyin. Böylelikle tatil sonunda herkes eve mutlu döner!

11. Çocuklarınıza acil durumlarda ne yapmaları gerektiğine dair bilgi verin.

12. Bazı çocukları yol tutabilir. İshal ve ateş de sık karşılaşabilen durumlar olduğu için gerekli ilaçları yanınızda bulundurun. Gittiğiniz yer için aşı yaptırmanız gerekiyorsa onları da ihmal etmeyin. Uçakta basınçtan rahatsız olabilecekleri için önceden konuyla ilgili bilgi ve önlem almanız sorunları engelleyebilir.

13. Sahil ya da havuzu olan bir yere gidiyorsanız çocuklarınızı daha dikkatli takip edin. Sizin gözetiminizde yüzsünler.

14. Yeni insanlara, ortamlara, yürümeye, seyahate alıştıkça çocuklarınız daha iyi birer yol arkadaşı olacaklardır. Bu sebeple yolculuk öncesi her aktivite, yürüyüş veya minik seyahat birer egzersiz sayılabilir. Uçakta ya da otobüste diğer yolcuları rahatsız etmemeleri gerektiğini de bu gibi egzersizlere daha kolay kavrayabilirler.

15. Bebekli anneler için daha farklı önerilerimiz de olacak. Çocuğunuzu kucağınızda taşıyın – baby sling/kangurular bu iş için ideal. Araba koltuğunuzu alıp alamayacağınızı da öğrenin. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız havalimanında beklerken uçuştan önce, yolculuğa çıkmadan önce emzirmek, altını değiştirmek, yanınıza yeteri kadar giysi ve bez almak önemli. Bebeğiniz mama yiyorsa havayolunuzun sıvı taşıma koşullarını tekrar gözden geçirmekte fayda var. Şeker içeren yiyecekler bebeğinizin enerjisini artırabilir. Yolculuk sırasında uykusu bölünebilir. Her havayolunun iki yaş altı çocuklarla ilgili uygulamaları farklı oluyor. Biletinizi alırken bebeğiniz olduğunu mutlaka belirtin. Bazıları sabit ücret alırken bazıları yetişkin biletinin %10’unu alıyor, bazısı da hiç ücret almıyor. Çocuğunuzun kucağınızda oturması için bir emniyet kemeri temin ediyorlar genelde. Bebek arabalarını da uçağa kadar götürebiliyor, öncelikli geçiş sağlayabiliyorsunuz. Kapıda bebek arabalarını havayolları alıp katlayarak kargoya yerleştiriyor. Uçakta da bebeğinizin altını değiştirmeniz ya da onu emzirmeniz mümkün olabilir. Yine önceden bilgi verilmesi halinde havayolları bebek maması da temin ediyorlar. Bebeğinizi birkaç kat giydirin ki gerektiğinde katları çıkarabilin. Yanınıza bol bol poşet alın. Kirlileri, fazla eşyaları koymak, çöpleri atmak için her zaman lazım oluyor.

16. Tüm bunları yaparken kendinizi de ihmal etmeyin. Dinlenin, aç kalmayın ve kendi ihtiyaçlarınızı, en önemlisi ailenizle güzel bir tatili hak ettiğinizi unutmayın!

Aslında çocuklarla seyahat çok sayıda öğeyi düşünmek zorunda olmak demek gibi gözükse de oldukça keyifli bir etkinlik. Ömür boyu unutulmayacak anıların biriktirildiği zamanlar seyahatler. İşbölümü yapar, çocuklarınızın da planlama sürecine dâhil olmalarını sağlarsanız hem size daha az yük düşer hem de daha planlama aşamasında eğlenirsiniz. Güzel bir yerde sevdiklerinizle olmak, çocuklarınızın neşeli seslerini duymak, işten uzakta zaman geçirmek kadar keyiflisi var mı?

FabulousSavings-Guest-Post-Image