Yolculuğa çıktınız. Yanınıza bir miktar para da aldınız. Mutlaka daha çok paraya ihtiyacınız olacak ve banka kartlarınızı da taşımanız gerekecek. Peki banka kartı taşıyanlar nelere dikkat edebilir?

1. Yurtdışına çıkıyorsanız anınıza yalnızca yurtdışında kullanıma açık kartlarınızı alın. Varsa bir kredi kartı da yedek olabilir.

2. Yola çıkmadan önce hesabınızdaki parayı, günlük para çekme limitlerinizi, kart limitlerinizi kontrol edin. Yolculuk sırasında güvenli internet erişiminiz olursa harcamalarınız sonrası da belli aralıklarla kontrol yapın. Olmadı bu işlemi dönüşünüze bırakın.

3. Şifrelerinizi iyi bilin.

italysafety_creditcards

4. Bankanızın müşteri hizmetlerine nasıl kolay ulaşacağınız hakkında fikriniz olsun. Acil bir durum anında arayacağınız numaraları bilin.

5. Kredi kartınıza yüklenmeyin.

6. Gittiğiniz yerde döviz kullanmanız gerekiyorsa yola çıkmadan önce bir miktar TL’yi döviz bürolarında dövize çevirin. Birkaç farklı yerden fiyat alın. Havalimanlarındaki döviz büroları, bankalar, yurtdışında döviz yapmak veya yurtdışında bankamatikten para çekmek pek hesaplı sayılmaz.

7. Yanınızda bozuk para bulundurun. Havalimanına gidiş ve dönüşleri hesaplayın.

8. Toplu taşımayı kullanmaya özen gösterin. Yolculuk ücretlerini önceden öğrenin.

9. Mümkün olduğunca nakit ödeme yapın.

10. Paranızı ve kartlarınızı şöyle bir cüzdanda saklayabilirsiniz.

11. Şehir merkezlerindeki kalabalık noktalarda ve büyük bankaların ATM’lerini kullanın. Bankanın içindeki ATM’leri tercih etmeye çalışın. ATM’nin sağlam olduğundan emin olun.

12. Ülkelerin POS cihazı ve kart uygulamaları farklılık gösterebiliyor. Kiminde imza, kiminde PIN, kiminde temassız satış. Bazı yerlerde kart geçmeyeceğini unutmayın. Bir de döviz hesabınızdan ödeme yapabileceğiniz durumlar olabilir. Komisyonlara dikkat edin. Tax free fatura mümkünse alın.