Kadınların daha uzun sürede hazırlandıkları, üç-dört valizle seyahate çıkmadan rahat etmedikleri iddia ediliyor. Her genelleme gibi bu genellemeler de yanlış ya da istisnaları var. Kadınların ve erkeklerin giyim ihtiyaçlarında temelde çok büyük bir farklılık da yok. Yine de minik valizlerle seyahate çıkan kadınlara özeniyorsanız bu yazı sizin için.

Bir erkeğin seyahate çıkarken yanına ideal miktarda eşya alması sadece birkaç karara bağlı. Bunlardan biri belki de yanlarına alacakları eşyalar üzerine uzun uzun düşünmemeleri veya yeterli miktarda düşünmeleri. Ne kadar çok durum düşünürseniz o kadar çok eşya almak isteyebilirsiniz. “Ya tatilde kıyafet kodu olan bir yere gidersem.” “Ya fırtına çıkarsa.” “Ya elbisem kirlenirse.” Pek tabii bu durumların hepsi ya da biri dahi olası. Önemli olan bu durumları kapsayacak hafif bir valize sahip olmak.

vintage-luggage

Birkaç kere yanında hiç valiz olmadan, ufak bir sırt çantasıyla seyahat etmiş biri olarak bunun ne kadar şahane bir şey olduğunu söyleyebilirim. Bunu yapabileceğiniz durumlar sınırlı olduğuna göre ideal miktarda eşya almaya bakın. İdeal miktar nedir? Kalacağınız yere, kalış sürenize, seyahat biçiminize, gittiğiniz yerin ulaşım koşullarına, iklimine, seyahat amacınıza, kimlerle yolculuk ettiğinize uygun olarak gittiğiniz yerde çok fazla alışveriş yapmanıza gerek kalmayacak kadar eşya almak.

Gideceğiniz yer dünyanın en sıcak yeri dahi olsa yanınıza daha serin olabilecek geceler için ince bir hırka ya da mont alın.

El bagajı alabiliyorsanız şöyle hafif bir çanta işinizi görecektir. Hem havalimanına girer çıkarken laptop ya da tabletinizi böyle bir çantadan kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yine değerli eşyalarınız ve pasaportunuz el valizinizde olsun.

Gereken eşyaları almanın ilk şartı düzenli bir valiz hazırlamak. Kaçımız eşyalarımızı üst üste koyup valizin fermuarını kapatmakla dakikalar harcadık? Bu derde artık son.

Seyahatlerde iç çamaşırlarınız, eğer soğuksa çoraplarınız en çok yedeklenmesi gereken ve en sık değiştirilen giysileriniz. Bunları valizde kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. Şu çantaya göz atmakta fayda var. Gidiş sürenize göre her güne bir adet iç çamaşırı/çorap +1, +2 gibi düşünebilirsiniz.

Farklı giysilerle kombinleyebileceğiniz, renkleri uyumlu, hafif, kolay kuruyan (yıkamanız gerekirse), pamuklu kumaşlardan giysiler tercih edin. Örneğin siyah bir pantolon ile bir adet kot yeterli olabilir. Üzerlerine birçok renkte t-shirt ya da kazak uyacaktır.

Bir adet şık alternatif yeterli. Bu da seyahat amacınıza göre ceketli bir takım ya da şık bir elbise olabilir.

Ayakkabı konusunu abartmaya gerek yok. Yine gerekiyorsa bir adet topuklu ayakkabı yeterli. Hava durumuna göre seyahat sırasında rahat bir spor ayakkabı, sandalet, bot ya da çizme ideal.

Havlu, terlik, sabun, şampuan gibi eşyalar kalacağınız yer tarafından sağlanıyorsa bunları yanınıza almanıza gerek yok. Aynı şey saç kurutma makinesi için de geçerli.

Acil durumlarda sizi kurtaracak olan cep telefonunuz, kimlikleriniz ve nakit para/kartlar. En önemli şeyler bunlar. Bunları atlamadığınız müddetçe valizsiz bile seyahat edebilirsiniz. O sebeple kara kara düşünüp “Onu da almalıyım. Bunu da almalıyım. “ demenize gerek yok. Her zaman daha fazlasını yanınıza almayı isteyebilirsiniz. Bu düşünce biçimi yerine seyahatinizi kolaylaştıracak hafif biz valiz ve doğru kıyafetlere odaklanın.

Aksesuar konusunda da mütevazı davranın. Giysilerinize uyacak, hafif, çok değerli olmayan aksesuarlar alın. Birbirlerine dolaşmamaları için valiz düzenleyicilere koyun.

Makyaj konusu da aksesuarla aynı. Tüm bakım ürünlerinizi yanınıza almanıza gerek yok. Hem cildinizi, saçlarınızı bir süre dinlendirmiş olursunuz. Daha çok sağlığınızla ilgili ürünleri alın. Mutlaka kullanmanız gerekenleri ufak seyahat şişelerine koyun ve valiz düzenleyicilerde saklayın.

Valizinizi kaybetmemek ve benzerlerinden kolayca ayırdetmek için bu valiz etiketlerine ne dersiniz?

Kitaplar: Gerçekçi olalım. Seyahatler eğer uzun tren ve otobüs yolculuklarını kapsamıyorsa, gittiğiniz yer Alplerde bin kişilik bir kasaba ya da şehir merkezinden uzak bir sahil köyü değilse o kitapların hepsine gerek yok. Hem tablet bilgisayarınız, bilgisayarınız ya da e-kitap okuyucunuz durumu kurtarabilir. En çok okumak istediğiniz bir kitap yeterli belki de. Gittiğiniz yerde de bildiğiniz dillerde kitaplar edinebilirsiniz hem.

Seyahate çıkarken şıklığınızdan hiçbir şey kaybetmenize gerek yok. İş seyahatleriniz için önceden ütülediğiniz ya da kuru temizlemeye verdiğiniz bir takım elbisenizi kılıfıyla birlikte kabine alabilirsiniz. Uçak görevlilerine belirttiğinizde takım elbisenizi kırışmayacak bir yere asıyorlar.

Arkadaşlarınızla seyahat ediyorsanız bakım ürünlerini paylaşabilirsiniz. Bunu önceden konuşun ve her biriniz bir parça kozmetik/bakım ürününü yanına alsın.

 

Etkin ve etkili bir seyahat için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Seyahat Hazırlığında Kıyafet Seçimi

Tek Çanta ile Hafif Seyahat

Uçak İçin Valiz Nasıl Hazırlanır?

Sırt Çantama Ne Koysam?