Tatil günlük yaşantımızdan uzaklaştığımız için güzel.

Günlük sıkıntılar ve rutinler seyahatlerimizin bir parçası değil. Değil ama olmalı mı?

Beyin birtakım alışkanlıklar, rutinler, düzenli hareketler sayesinde dinlenebiliyor ve diğer işlere daha çok zaman kalıyor.

Sık sık seyahat etmek insanı geliştirdiği gibi beynini ve vücudunu yorabiliyor, düzen oluşturmasına engel oluyor.

Oysa birkaç alışkanlığı seyahatlerde devam ettirmek beyninizi ve vücudunuzu dinlendirmenize yardımcı olup tatilden döndüğünüzde hayatınıza daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olabiliyor.

images (2)

Seyahatte normal yaşantınızı devam ettirmenizin neden önemli olduğunu birlikte özetleyelim:

  1. Uyku düzeninizi korumanız beyninizi ve bedeninizi zinde tutmanıza ve tatil dönüşü rahat uyumanıza yardımcı olur.
  2. Beslenme biçiminiz ve saatlerinizi devam ettirmeniz yine tatil ve tatil sonrası için rahatlık sağlar.
  3. imagesSpor veya meditasyon yapıyorsanız yolculuğun yorgunluğunu atar ve tatil sonrasında spordan uzak hissetmezsiniz.
  4. Düzenli hobileriniz varsa gittiğiniz yerlerde de mümkün olduğunca bu hobilere devam etmek hem gidilen yerin kültürünü anlayıp yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olur hem de kendinizi geliştirmeye devam edersiniz.
  5. Sürekli iletişimde olduğunuz en yakınınızdaki kişilerle haberleşmek de kendinizi iyi hissetmenize ve seyahat sırasındaki deneyimlerinizi onlarla paylaşabilmenize yardımcı olacaktır.
  6. Tatil sırasında birtakım alışkanlıklarınızı devam ettirmek hem tatilde huzurlu olmanızı hem de tatil sonrası yaşantınıza uyum sağlamanızı kolaylaştırır.

 

Tabii siz siz olun tatili tatil olarak yaşayın ve onu günlük yaşantımızdan ayıran birtakım özellikleri de koruyun. Yani dengeli olarak hayatınızı kolaylaştıran alışkanlıklarınızı devam ettirin ama daha ciddi ve stres kaynağı olan alışkanlıklarınıza biraz ara verin.

images (1)