“Seyahat insanı değiştirir” diyorlar. Değiştirmez mi?

Seyahat eden sadece yeni yerler değil, yeni yaşam biçimleri de görür. Öğrenir, gelişir, deneyim kazanır.

Peki seyahatle birlikte bünyede ne gibi değişiklikler oluyor bir bakalım:

 1. Daha sosyal biri oluyorsunuz: Seyahat sırasında yeni insanlarla tanışıyor, yolculuğa birlikte çıktığınız kişileri daha yakından tanıyıp insanoğlu hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyorsunuz.
 2. Hayata güveniniz artıyor: Seyahatlerde yaşadığınız güzel anlar ve zorluklar hayatta kalma becerilerinizi artırdığı gibi sizi mutlu ve güvenli biri yapıyor.
 3. Daha uyumlu biri oluyorsunuz: Özellikle seyahat arkadaşlarınız varsa zaman zaman ortak noktada buluşmanız gerekiyor.
 4. Daha maceracı oluyorsunuz: Seyahat ettikçe yolunuzu yordamınızı biliyor ve maceralara atılmaktan kaçınmıyorsunuz.
 5. weary-travelerMaddiyata daha az önem veriyorsunuz: Seyahate çıkarken yanınıza her şeyi alamazsınız. Deneyimlere önem verip az ile yetinmeyi öğreniyorsunuz.
 6. Mutluluğunuz artıyor: Tüm bu becerilerle daha mutlu biri haline geliyorsunuz.
 7. Dünya ile ilgili daha çok bilgiye sahip oluyorsunuz: Coğrafya, tarih ya da dil derslerinde öğrenemediklerinizi gezerek öğreniyorsunuz.
 8. Kendinizi ve insanları daha iyi tanıyorsunuz: İnsanları daha iyi tanıyorsunuz demiştik. Kendinizi de daha iyi tanıyorsunuz. Hayattaki konumunuzu anlıyorsunuz.
 9. Doğaya ve gelecek nesillere daha çok saygı gösteriyorsunuz: Tabiatın şahanelerini görünce gelecek nesillere daha çok güzellik bırakmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.
 10. Araştırma yapmak kolaylaşıyor: Uygun seyahat fikirlerini araştırırken, nerede ne yapılırları öğrenirken daha iyi bir araştırmacı oluyorsunuz.
 11. Birden fazla hayat yaşıyormuş gibi oluyorsunuz: O kadar yer, o kadar insan, o kadar kültür – yepyeni hayatlar görüp farklı karakterlere bürünüyor, tek bir hayata sayısız hayat sığdırıyorsunuz. Aferin size. Gezmelere devam