Seyahat Sigortası

Seyahat etmek hep güzel şeylerle özdeşleştirilir. Ancak bazen tatsız şeyler le de karşılaşabiliriz. Biraz tedbirli olmak, işlerin daha kötüye gitmesini engelleyebilir, keyfimizin kaçmasının önüne geçebilir. Bunlardan bir tanesi de sigorta. Bu yazımızda bunu konuşalım.

Nedir?

Sigortalar, genellikle belirli şartlarda geçerlidir, belirli sınırları vardır. Seyahat sigortası, normal sigortanızın seyahat nedeni ile size yardımcı olamayacağı veya seyahat harici karşılaşmayacağınız risklere karşı koruyan nitelikte bir sigortadır.

seyahat.sağlıkBiraz açalım, örneğin bir Türk Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır ve neredeyse her türlü tıbbi ihtiyacını bu kapsamda karşılayabilmektedir. Ancak, Katmandu’dayken rahatsızlanırsanız aile hekiminize başvurmanız mümkün olmayabilir.

Evinizde otururken valiziniz havalimanında kaybolmaz ya da trafik kazası yaşamazsınız. Ancak seyahat ederken bu konuda bir tedbir almanız gerekebilir.

 

Seyahat sigortası, seyahat ederken yaşayabileceğiniz sağlık problemlerini veya çeşitli başka sorunları çözmenize veya minimum sorunla atlatmanıza yardımcı olabilecek bir hizmettir. Genel olarak, sağlık ile alakalı olan kısmı, pek çok ülkeye giriş için zorunludur.

Seyahat sigortalarının 4 ana kategorisi vardır.

Tıbbi Hizmetler

Bu tip seyahat sigortası, çoğu ülkeye girebilmeniz için sorunludur. Genellikle yalnızca çok basit rahatsızlıkları ve ayakta tedaviyi veya yalnızca büyük rahatsızlıkları ve yatarak tedavileri karşılarlar.

Tahliye

Bu tür sigortalar, afetler, olağanüstü durumlar gibi durumlarda, ciddi şekilde rahatsızlanmanız veya bir kaza geçirerek yaralanmanız durumunda ülkenize en kısa sürede dönmenizi güvence altına alırlar.

İptaller

Seferinizin iptal olması, valizinizi kaybetmeniz gibi durumlarda kısa süreli olarak konaklamanızı, ihtiyaçlarınızı ve bir sonraki durağınıza en kısa sürede ulaşmanızı mümkün kılacak teminatlar içerirler.

Maddi Zarar

Bir sebeple eşyalarınızın zarar görmesi, çalınması gibi durumları teminat altına alırlar.

Hangi Sigorta?

iptalBu, yanıtını ancak sizin verebileceğiniz bir soru. Dersinize çalışın. Seyahatinizi planlarken sigortanızı sakın ihmal etmeyin. Ayrıca, birden fazla firmadan ve acentadan fiyat almanız yararınıza olacaktır.

Nereye gideceğinizi, ne tür risklerle karşı karşıya olduğunuzu değerlendirin. Bizim tavsiyemiz, ne olursa olsun sağlık sigortanızı kesinlikle yaptırmanız. Ciddi bir rahatsızlık durumunda dönüşünüzü sağlayacak bir poliçeyi tercih etmeniz da iyi bir fikir olabilir.

Özel bir ekipman, örneğin pahalı fotograf makinesi ve aksesarı taşıyorsanız hırsızlık ve zarara karşı sigorta faydalı olabilir. Ya da gecikme, aksama kabul etmeyecek bir iş seyahatinde iseniz iptallere karşı güvence sağlayan bir poliçe tercih edebilirsiniz.

Sigorta, ihtiyaç duyulmamasını umduğumuz ancak olağanüstü bir durumda büyük kolaylıklar sağlayabilen şeylerden biri. Solaress olarak, sigortanızı kullanma ihtiyacı duymadığınız, sorunsuz ve keyifli seyahatler dileriz.