Seyahat ve Fotograf

Fotograflar, gerek günlük hayatımızın, gerek seyahatlerimizin olmazsa olmazlarından. Bu yazımızda seyahat ederken fotograf çekmek üzerine konuşalım.

photo.camera.bagFotograf ile alakalı ilk konu, fotografı çekmek. Ne ile çekeceğiz sorunusun akla gelen ilk cevabı fotograf makinesi. Cep telefonları ise en sık kullandığımız ikinci elektronik cihaz. Ancak fotograf çekebildiğiniz pek çok cihaz daha var.

Biraz açalım; ilk olarak fotograf makineleri. İlk akla gelen modeller kompakt makine tabir edilen ufak cihazlar. Bunlar çok kullanışlı ve basit cihazlar olmalarının yanında, uzun şarj ömürleri ve ufak boyutları ile büyük avantaj sağlıyorlar. Biraz detaylı modelleri alırsanız beklenmedik kalitede fotograflar çekebilirsiniz.

Kompakt makinelerin en büyük rakipleri, son yıllarda popülerleşen DSLR makineler. Aynalı optikleri, büyük sensörleri ve kullanabileceğiniz pek çok aksesuarı ile bu makineler tüketiciler için fotograf çekmenin en uç noktasını teşkil ediyorlar. Pek çok ayara müdahale edebiliyor olmanız, fotograf kalitesini arttırabiliyor, ancak tecrübesiz kullanıcılar için kafa karışıklığı nedeni de olabiliyor. Büyük boyutları ve kaliteli sonuçlar elde etmek için pek çok aksesuar taşımanız gerekmesi de başlıca dezavantajlardan.

Nispeten yeni sayılabilecek aynasız makineler, farklı objektifler kullanabildiğiniz, ancak ayna kullanmamaları nedeni ile boyutları oldukça makul boyutlarda olabilen makineler. Bazı profesyonellerin ana makineleri olarak kullanmaya başlamaları, makinelerin fotograf kalitesine güçlü bir referans teşkil ediyor. Ancak aynı detaylı ayarları yapmanız gerekebileceğini unutmayın.

Genellikle ihmal ettiğimiz bir ürün video kameralar. Her ne kadar fotograf makineleri ile video kameralar arasındaki sınırlar, tüketici segmentinde gün geçtikçe silikleşse de, mevcut dijital video kameranızın fotograf da çekebildiğini akılda tutmakta fayda olabilir.

Tabletler yine son yıllarda yaygınlaşan ve tüketiciler arasında kişisel bilgisayarın yerini almaya başlayan ürünler. Orta ve üst segment ürünlerdeki kameraların fotograf ve video becerilerinin, akıllı telefonlar ile yarışabilir derecede olduğunu biliyor muydunuz?

Müzik çalarınızın üzerinde bir kamera olduğunun farkında mısınız? Hem de cebinizdeki akıllı telefonunuz ile aşık atabilecek seviyede bir kamera olduğundan? Bir bakın, belki hatıra fotograflarınızı müzik çalarınız ile çekebilirsiniz. Hatta bazı modellerde kablosuz bağlantı özelliği bile var, yani fotograflarınızı anında arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Makinenizi veya kameranızı asla boynunuza asmamalı veya cebinizde taşımamalısınız. Bu, cihazınızı dış etmenlere, sağa sola çarpmaya veya gereksiz baskıya maruz bırakacaktır. Makinenizi taşımak üzere kullanabileceğiniz çantalarımız, bu konuda size yardımcı olacaktır.

Fotografları çektik, nasıl muhafaza edeceğiz?

Eğer fiziksel bir ortama kayıt yapıyor ise cihazlarınız, varsa diğer cihazlarınız ile aynı ortamı kullanmasını sağlamaya çalışın. Örneğin hafıza kartlarınızın aynı tipte olması büyük ölçüde işinizi kolaylaştıracaktır.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus, fotograf ve videolarınızı cihazınızda muhafaza etmeyin. Cihazınız çalınır, kaybolur, bir yerde unutulur veya bir şekilde zarar görürse, tüm fotograf ve videonuzu kaybetmeniz üzücü olacaktır. Ayrıca beklediğinizden hareketli bir gün olursa, yer kalmadığı için eski fotograflarınızı silmek durumunda kalabilirsiniz. Periyodik olarak, örneğin her akşam, gün içinde çektiğiniz fotografları başka bir yere, örneğin bir harici diske, kopyalamanızda fayda var. Örneğin, piyasada bulabileceğiniz, SD kartınızı okuyabilen, farklı cihazlar ile kablosuz bağlantı kurabilen harici diskler son derece pratik cihazlar.

Yedekleme, düşünmeniz gereken konulardan. Fotograf ve videolarınızı ikinci bir hafıza kartına veya diske kopyalamak, internet üzerinde bir kaynağa yedeklemek veya internet üzerinden evinizdeki diskinize kaydetmek en kolay uygulayabileceğiniz yöntemlerden.

Son olarak, şarj ve senkronizasyon. Ayrı kablolar yerine diğer cihazlarınız ile ortak kablolar kullanmanız işleri kolaylaştıracaktır. Örneğin, pek çok akıllı telefon, fotograf makinesi ve video USB-mUSB kablolar kullanıyor, böylece her cihaz için ayrı bir kablo taşımaktan kurtulabiliyorsunuz.

turuncu-1

 

Mümkünse USB ile şarj edilebilen modeller tercih ederseniz, ayrı adaptörler yerine bilgisayarınızı veya birden fazla USB çıkışı olan alternatif adaptörleri kullanabilirsiniz.

 

 

griditbag_v1GridIT kablolarınızı düzenli tutmak konusunda faydalı olacaktır. Şarj olurken cihazlarınızı de besleyebilen bir harici batarya alırsanız, hem adaptör taşımaktan, hem de şarjınızın bitmesi endişesinden kurtulabilirsiniz.