Güzel Şeyler

Seyahatte olmazsa olmaz sayılmayacak, ancak yanınızda bulunmasını isteyeceğiniz güzel şeyler var. Bazen bunları düşünmez, bazen unuturuz, ancak eninde sonunda “keşke yanımda olsaydı” dediğimiz bir an olur. Peki nedir bunlar?

Fotograflar

200169569-005Uzun bir seyahate çıkacaksanız, ailenizi, köpeğinizi, vb. özleyebilirsiniz. Belki de tanışacağınız insanlarla sohbet ederken gösterecek bir şeyleriniz olsun isteyeceksiniz. Yakınlarınız, sevdiğiniz mekanlar ve yaptığınız şeyler ile alakalı bir kaç fotograf yanınızda olsun. Bizim tercihimiz, telefonumuz veya tabletimizde bulunması.

 

 

 

 

Kartvizit

kartBiriyle tanıştınız, iletişim bilgilerinizi… paylaşamayacaksınız. Kartınız yok, not defteriniz de. “Garsondan bir parça kağıt isteyelim. Yok, peçeteye yazayım. Belki gazete kağıdına yazarım.” Ne kadar havalı değil mi? Zaten o kağıtlar kesin cepte veya cüzdanda taşınmaya dayanır. Keşke bir kartvizitiniz olsaydı. İşinizle alakalı olmak zorunda değil, adınız; telefon numaranız ve e-posta adresinizin yazılı olduğu kartlardan çok düşük maliyetler ile yirmi otuz tane hazırlayıp yanınızda taşıyabilirsiniz.

 

Not Defteri

Yakınınzdaki o kırtasiyeye uğrayın. Beğendiğiniz ufak bir defteri alın, çantanıza veya cebinize atıverin. Bir de kalem alın hazır gitmişken. Ucuz, pahalı, kaliteli, şık, fark etmez. Ucuz olursa hor kullanabilirsiniz, güzel bir şey olursa kullanmaktan keyif alırsınız. Ama seyahat ederken yanınızda kağıt kalem olsun.

Hayır, cep telefonunuz sayılmaz! Defterin şarjı daha uzun gidiyor.

 

Öğrenci Kimliği(Varsa)

Seyahat ederken bazen öyle indirimler buluyorsunuz ki, aklınız almaz! Hem, bazen müzelere vb. ücretsiz de girebiliyorsunuz.

Kart

ATM olur, kredi kartı olur. Ayrı bir yerde dursun, cüzdanınızı kaptırırsınız, asıl kartınız bozulur, bir sıkıntı olur. Limiti veya bakiyesi olan yedek bir kart hayat kurtarır.

Maske – Tıkaç

ostrich2b_v1Hiç aydınlık veya gürültülü bir yerde uyumanız gerekti mi? Tıkaçlar eczanenizde veya en yakın markette, gözlük de uçakta verilecektir ya da pek farklı yerden tedarik edebilirsiniz. Bizde hem yastık hem maske olarak kullanabileceğiniz Ostrich var, tavsiye ederiz.

Oyalanmalık

Uzun süre beklemeniz gerekti mi hiç? Ufak bir oyun taşıyabilirsiniz yanınızda, bir deste kart da olabilir.

 

 

 

İğne, İplik, Bant

iğne.iplikBir şeyler bozulabilir, tamir ettirecek veya değiştirecek durumda olmayabilirsiniz. Ufacık bir parça bant veya iğne iplikle tamir ettirecek veya değiştirecek fırsat bulana kadar idare edebilirsiniz. Tabii, sorunu tamamen çözmeniz de mümkün.

 

 

 

Evraklar

evrakBunu daha önce de konuşmuştuk. Kimliğinizin, pasaportunuzun, biletlerin fotograf veya fotokopilerini çekin, asıllarından ayrı bir yerde muhafaza edin. Kaybolursa, bir süre idare edecektir.

Alış veriş yaparsanız fiş ve faturaları da saklayın, bir sıkıntı yaşarsanız ibraz edersiniz. Belki vergi indirimi vardır ya da muhasebeciye teslim edersiniz.