Seyahatin 2. Adımı: Korkularınızı Yenin

“Korkular yenilecek şeylerdir. Korkunu fark ettiğinde üzerine git!”

Yossi Ghinsberg

Seyahat etmemenin en önemli sebeplerinden birisi de tedirginliktir. “Ya elektrik kaçağı çıkarsa, ya muslukları açık unutmuşsak? Ya gittiğimiz yerde bir sorun yaşarsak?” gibi fikirler aklınızda dolaşıp durur.

Korkmak, tedirgin olmak normaldir. Korkunuzun üzerine gitmek, korkmadığınız anlamına gelmez, korkunuzun davranışlarınızı belirlemesine izin vermediğiniz anlamına gelir. Korkunuzu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Bildiğiniz, aşina olduğunuz şeyler insanı rahatlatır, huzur verir. Bilinmeyen ise korkutur. Seyahat etmek, şüphesiz evinizde huzurlu bir şekilde oturmaktan farklı bir şeydir, yeniliktir, farklılıktır, bililinmeyendir. Bu değişiklik çoğu insana az veya çok çekici gelirken, bazılarımız için dehşet verici bir şeydir, aklımızın ucundan bile geçirmek istemediğimiz bir şeydir. Yanlış gidebilecek pek çok şey vardır. Siz de bu insanlardansanız, sizi anlıyoruz; yanlış gidebilecek çok şey var. Sorunlar yaşabiliriz, gitmek istediğimiz yere gidemeyebilir, keyfimizi kaçıracak kişi ve olaylarla karşılaşabiliriz. Öte yandan, ya işler güzel giderse?

Seyahatimiz sırasında istemediğimiz şeylerle karşılaşabiliriz. Ancak işlerin kötü gitmesi kadar güzel gitmesi ihtimali de var.

Asıl mesele şu; neye odaklanıyorsunuz?

Gelceği göremiyoruz, ne olacağını tam olarak kestiremiyoruz. Dolayısı ile gelecekte bir şeylerin olabileceği ihtimaline dayanarak karar vermek çok da doğru bir davranış sayılmaz. Bir düşünün, bir şeylerin yanlış gitme ihtimali üzerinden geleceğinizi şekillendiriyorsunuz. Bildiğiniz, güvendiğiniz şeylere tutunuyor ve olabilecek her şeyi bu yolla karşılayabileceğinizi düşünüyorsunuz. Evet, bunu siz yapıyorsunuz, çünkü işlerin kötü gitmesi ihtimali olduğu kadar, sorunsuz, harika bir seyahat geçirmeniz de ihtimal dahilinde. Ancak olumsuz ihtimallere, diğerlerinden daha fazla güç veriyorsunuz. Peki, bildiğiniz şeylerin garantisini verebiliyor musunuz? İstemediğiniz bir şeyle karşılaşma ihtimali üzerinden seyahat etmemeye karar veriyorsunuz, ancak güvenli evinizde otururken üzerinize bir meteor düşmeyeceğinin bir garantisi var mı? 🙂

Değişimden korkmayın. Yaşamın doğal akışının bir parçasıdır değişim. Değişimi benimsemez, uyum sağlamazsanız evrilemez, kendinizi geliştiremezsiniz. Evrilemezseniz ilerleyemez, daha iyi biri haline gelemezsiniz.

Bizi takip etmeye devam edin. Birlikte değişimi kabullenmeyi, korkularımızın üstesinden gelmeyi, riskleri minimize etmek için seyahatimizi nasıl planlayabileceğimizi konuşmaya devam edeceğiz. Bir sorunla karşılaşırsak bunların nasıl üstesinden gelebileceğimizi de zaten biliyor olacağız. Bu konuda söyleyecek sözünüz varsa yorum bölümü ve sosyal medya hesaplarımız hizmetinizde. Ayrıca, seyahatleriniz boyunca hayatınızı kolaylaştıracak aksesuarlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gün için bizden kadar, haydi dünyanın keyfini çıkarmaya!