Seyahatin 3. Adımı: Hayal Edin!

Ne istiyorsunuz?

Evet, belki de seyahat etmenin en önemli adımı bu soru ile başlıyor. Sahilde rahat bir şekilde uzanmak mı istiyorsunuz, Everest’e mi tırmanmak? Günümüzün her şeye ve her yere ulaşmanın kolaylaştığı, seneçeklerin neredeyse sınırsız olduğu dünyasında, bu sorunun cevabını bulmak çok zor. Çeşit çeşit seyahat dergisinin, blogların, web sitelerinin “kesinlikle yapmanız gereken” binlerce seyahat ve etkinlik seçeneklerini çeşitli kanallardan size ulaştırması işinizi iyice zorlaştırıyor.

Daha önceki yazılarımızı okuduysanız, neden seyahat etmek istediğinizi aklınızda netleştirmiş olmalısınız. Bunu yapmadıysanız, lütfen geri dönün ve bu sorunun cevabını netleştirin, zira o cevaba ihtiyacımız olacak. Bu cevabı kullanarak, hayallerimizdeki seyahatin nasıl göründüğünü netleştirmeye çalışacağız.

Bu aşamada, birlikte hayallerimizi somutlaştırmaya çalışacağız. Daha önce seyahat eden arkadaşlarımızla konuşmak, seyahatle alakalı web siteleri, dergiler ve blogları ziyaret etmek, seyahatimizin nasıl geçmesini istediğimiz konusunda bize ilham verecek. Ufak bir tüyo, araştırmanızı yalnızca seyahatle alakalı kaynaklarla sınırlamamak. Bir fotografta gördüğümüz bir mekandan çekeceğimiz bir tek kare fotograf için dahi seyahat etmek için ilham alabiliriz. Bunun için Pinterest, Flickr, Trover gibi sitelerde vakit geçirmemiz faydalı olabilir.

Şu Maldiv fotograflarındaki bungalowlar hep hoşumuza gidiyor olabilir, ama konforlu kanepemizden hayal kurarak oraya gidemeyiz. Hayal kurmalıyız, ancak kalkıp bir takım hazırlıklar yapmamız da gerekir, eğer bir ara o bungalowlardan birinde uyanmak istiyorsak.

Peki nereden başlayacağız? O bungalowlar ile bir ilişki kurmalıyız. Nasıl gidebiliriz, neden o bungalowlarda olmak istiyoruz. Nasıl görünüyor, orası nasıl kokuyor? Bu gibi şeyleri düşünmeye başladığımızda, oraya gitmek için hazırlıklara başlamak için gerekli gücü kendimizde bulabiliriz. Buradan sonra, sıra geliyor seyahatinizi planlamaya.

Bunun için bu yazımızı okumak isteyebilir, yanınıza alacaklarınızı organize etmek için kullanışlı aksesuar ve çantalarımıza buradan ulaşabilirsiniz.