İyi bir sırt çantası seçmek zor zanaat. Önemli bir yatırım. Eğer buraları okuyorsanız büyük ihtimalle hayatınızda seyahate daha çok yermek istiyorsunuz ya da hali hazırda sık seyahat ediyorsunuz. Bir sırt çantası “evladiyelik” dahi olabilir. Bunun için hangi kriterleri dikkate almalı?

Söz verdiğimiz üzere sırt çantası seçiminin nasıl daha kolay yapılabileceğine değinelim bu kez.

Doğru Sırt Çantası Alırken Dikkat Edilecekler

  1. Dış materyal: Su geçirmez mi? Esnek mi? Ağır mı? Kolay kesilip yırtılabilen bir materyal mi? Mümkün olduğunca az su geçiren, hafif ve kolay kesilmeyen bir materyalden yapılan sırt çantalarını tercih edin.
  2. Hacim: Ne kadar süre seyahat ediyorsunuz? 1 ila 3 gece için 35-50 litre, 3 ila 5 gece için 50-80 litre, 5 geceden fazlası için 70 litre ve üzeri kapasiteli sırt çantaları önerilebilir. Tabii bu önerimizde seyahatinizi daha çok tren, otobüs ve yürüyüşle geçireceğinizi, maceracı bir tatil yapacağınızı, dolayısıyla da belki birkaç kamp eşyasına ihtiyacınız olacağını varsayıyoruz. Interrail yapıyorsanız büyük bir sırt çantası tercih edebilirsiniz. Birkaç günlüğüne Avrupa’ya gidiyorsanız o minik valiz yerine belki de ufak bir sırt çantası (dağcı çantası gibi olmak zorunda değil, sağlam bir okul çantası da olabilir) tercih edersiniz.Slow-travel-Backpacking-2
  3. Uyumu: Sırt çantanızın vücudunuza uygun olması çok önemli. Boyunuza, sırt uzunluğunuza, belinize, kalçanıza dengeli bir şekilde oturan, omuzlarınızdan, belinizden ve baseninizden ayarlanabilen kemerlere sahip olan bir çanta en büyük kurtarıcınız olabilir. Çantanızı alırken kendiniz araştırma yapabileceğiniz gibi bir yerde ölçüm de yaptırabilirsiniz. Sırt çantasının nasıl oturması gerektiğine dair video’lar mevcut. Onlara bir göz atın.
  4. Stil ve Fonksiyonellik: Nasıl gözüktüğünden ziyade burada kastettiğimiz dağcılık, yürüyüş, seyahat, kış sporları, günlük kullanım için farklı stil ve özelliklerde sırt çantaları olduğu. Kadınlar için özel sırt çantaları da mevcut. Laptop, çadır, matara, mat vs. taşımak için ayrı bölmeleri olan çantalar da var. Tekerlekli olanlar bile daha şehir odaklı seyahatlerinizde iş görebilir.
  5. Kullanış kolaylığı: Fermuarları, klipsleri sağlam mı? Kolay açılıp kapanabiliyor mu? Genel olarak çantanızı sırtınızdan kolay çıkarabiliyor musunuz?
  6. Fiyat-Kalite dengesi: Her bütçeye uygun sırt çantası var neyse ki. Yatırım yapmak isteyip, “Bir şey bir kere alınır, bir kere yapılır” diyenleriniz daha fazla verip sık kullanacakları ve bir nevi dolapları ve evleri gibi olacak bu eşyayı uzun yıllar kullanabilirler. Eğer çok sık seyahat etmiyorsanız veya mevcut bütçenizi başka noktalara aktarmak istiyorsanız o zaman çok büyük olmayan bir çanta tercih edebilirsiniz.

qweqeqe

Güzel bir seyahat doğru sırt çantasını seçmekle bitmiyor. Ancak diyebiliriz ki hangi uzunlukta olursa olsun, sırt çantasıyla seyahat etmek oldukça konforlu ve keyifli. Kulaklıklar, şart aletleri, elektronik aletlerin kabloları hangi tür çantada olursa olsun rastgele atıldıklarında kopuyorlar. Şöyle bir kulaklık kılıfı, sırt çantanıza rahatlıkla takabileceğiniz bir boyun yastığı, pasaportunuzu hem koruyan hem de gerektiğinde çantanızda hemen bulmanıza yardımcı olan şöyle tatlı turkuaz (başka renkleri de mevcut) bir pasaport cüzdanı setinizi tamamlar.