Seyahat denince ilk akla gelen kara ve hava yolu ile seyahattir. Özel aracınız, tarifeli otobüs seferleri ve tarifeli uçak seferleri sıklıkla tercih edilen seyahat yöntemleridir. Ancak, önemli bir alternatif de trenlerdir.

Bu yazımızda, tren ile seyahat etmenin avantajlarından bahsedecek ve bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Demiryolu ile seyahat etmenin en büyük avantajlarından bir tanesi fiyatlardır. Ülkemizde son yıllarda yhthavayolu taşımacılığı pek çok teşvikten ve artan ilgiden ötürü gittikçe ucuzlamakta, YHT gibi opsiyonlar da demiryolu seyahatinin fiyat ortalamasını artırıyor olsa da, demiryolu ile ulaşım pek çok güzergah için en uygun fiyatları sunmakta.

Pratiklik ikinci büyük avantaj. Havayolu seyahatinin güvenlik kontrolleri, bagaj kısıtlamaları gibi büyük dezavantajlarının aksine, demiryolu seyahatinde çok daha basit kontroller ve limitlemeler söz konusu. Ayrıca, check in işleminin olmaması veya çok daha kısa süreler kalana dek yapılabiliyor olması da cabası. Havalimanlarının genellikle şehir dışında olmasına alternatif olarak, hem Türkiye’de hem de kıta avrupasında demiryolu istasyonları sıklıkla şehrin tam merkezinde yer almakta. Nihayetinde, havayolu veya karayolu seyahatinin duruma göre dörtte birinden daha düşük bir fiyata seyahat edip, Haydarpaşa Garı’ndan Boğaz manzarasına çıkmak çok az seyahat aracı ile mümkün.

Sık sık birinci sınıf uçabiliyorsanız ne mutlu size! Ancak bunun ötesinde alternatifler kullanan gezginler için demiryolu seyahati çok büyük konfor arz etmekte. Geniş koltuklar, inanılmaz geniş diz mesafeleri, sefer sırasında kalkıp araç içerisinde dolaşabilmek, sefere göre bir yatakta uyuyabilmek, duş alabilmek, sefer sırasında emrinize amade, aktüel bir restoran bulunması gibi avantajlar, pek çok seyahat alternatifinizde bulunmayan imkanlar. Ayrıca, çantanızı ne kadar büyük olursa olsun baş üstü bagaja yerleştirebilmek, hem fazlasıyla pratik hem de biniş ve iniş işlemlerinizi çok daha seri hale getirebiliyor.

Peki, demiryolu ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız neleri bilmeniz gerekiyor?

tvs2000Ülkemizde “premium” bir tecrübe beklememelisiniz. Gecikmeler, daha yavaş seferler söz konusu. Ancak, TVS2000 vagonlarının konforu son derece yüksek, rahat etmemeniz çok düşük ihtimal.

Güzergahlar kısıtlı, sefer sayıları düşük.

İstanbul, Eskişehir, Konya ve Ankara illeri arasında işletilen YHT ise çok daha kaliteli, görece yüksek fiyatlı bir tecrübe vaadediyor. Karayolu ile kıyaslanabilir bir fiyata, muadil bir sürede çok daha konforlu bir seyahat alternatifi teşkil ediyor.

Uzun süreli seyahatlerinizde dönemsel veya bölgesel abonman kartları var. Benzer alternatifler kıta avrupasını da kapsıyor, böylece Interrail, Balkan Flexipass gibi birden fazla ülkede geçerli biletler ile uzun seyahatlerinizi son derece doğaçlama ve uygun fiyatla yapabilmenize imkan sunuyor.

Trenlerde genellikle ışıklar söndürülmeyeceğinden, “pulman” vagonlar ile seyahat edeceğinizden, bir uyku maskesi daima yanınızda olmalı. Bir seyahat yastığı da konforunuzu temin edecektir. Ostrich uyku yastığımız bu iki işlevi birden yapabileceğinden tam size göre!

Ayrıca, çantanızı baş üstü bagaja yerleştireceğinizden, ufak bir çantayı, sık ihtiyaç duyacağınız şeyler için yanınızda tutmanızda fayda var. Bu ürünümüz bu konuda size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Seyahatinizin uzun sürecebileceğini düşünerek elektronik cihazlarınız için bir powebank bulundurmak isteyebilirsiniz. Eğer birden fazla ülkeye seyahat ediyorsanız, elektronik cihazlarınızı farklı standartlarda rahatlıkla şarj edebilmek için bir adaptörünüz olması büyük kolaylık sağlayacaktır.

Alternatif seyahat araçları üzerine yazılarımıza devam edeceğiz. Sık sık blogumuzu kontrol etmeyi unutmayın!