Yalnız Gezginin Fotograf Rehberi

Yalnız seyahat etmenin pek çok avantajı var. Ancak yalnız seyahat etmeyi düşünen insanların en büyük endişelerinden biri hep aynı oluyor; “fotografları ne yapacağız?”

Genellikle fotografçılar, kameramanlar arasında kabul görmüş bir şeydir, fotografçının fotografı olmaz. Genellikle o kareyi yakalamaya öyle kaptırırız ki kendimizi, kendimizi kareye dahil etmediğimizi, genelde çekim bittikten sonra farkederiz. Tabii gezginler için durum böyle olmak zorunda değil. En güzel fotografları çekebilmek, bir kısmında da bulunmak için faydalı olacak beş tavsiyemizi sizlerle paylaşıyoruz.

1. İnsanlarla konuşmaktan korkmayın

Evet, popüler turist destinasyonlarında pek çok belalı tipi bulabiliyoruz, yankesicisinden dolandırıcısna kadar.

Ancak, insanlar genel olarak normaldirler, iyidirler. Korkmayın, gülümseyin ve bir fotografınızı çekmelerini rica edin.

Çoğu vakit, insanlar başkaları ile konuşmaya, gezginlerin hikayelerini dinlemeye ve kendi hikayelerini dinlemeye istekli olurlar. Ancak ilk adımı atmaktan çekinirler. Tanıdık geldi mi? Evet, aynı sizin ilk adımı atmaya çekindiğiniz gibi!

Gözlerine bakın, gülümseyin ve “merhaba” deyin!

Makinenizin ayarlarını hazır tutmanız ve kolay kullanılabilir bir model olması faydalı olacaktır.

2. Sehpa kullanın

Fotografçıların en sevdiği yardımcı araçlardan biridir sehpalar. Üç ayak, tripod, monopod, jiroskobik, büyük, küçük, pek çok model vardır. Ancak özetle, kullandığınız makineye uygun bir sabitleme aparatı taşıyın, kadrajı ayarlayın ve poz verin. Sehpanız yoksa doğaçlama bir sehpa da oluşturabilirsiniz, ya da bizim sehpa olarak da kullanabileceğiniz kılıfımıza bakabilirsiniz.

Buu yapabilmek için, makineniz için uzaktan kumanda veya zaman ayarlı çekim özelliğine ihtiyacınız olacak.

3. Monopod kullanın

Fotograf makineleri için tek ayaklı destek olarak tasarlanan safe_imagemonopodları, selfie çekerken menzilinizi artırmak için kullanabilirsiniz. Aksiyon kameraları ve cep telefonları için, alt tarafında deklanşörü olan özel monopodlar bile bulabilirsiniz.

Lütfen, kalabalık yerlerde, kafelerde kullanmayın. Etrafınızdaki insanlara çarpmamaya dikkat edin.

4. Grupların arasına karışın

Seyahate yalnız çıkmanız, daima yalnız kalmanızı gerektirmiyor. Bazı aktiviteler sırasında veya bir bölgeyi gezerken sizin gibi yalnız olan gezginler ile bir grup oluşturabilir, veya mevcut gruplara dahil olabilirsiniz. Böylece fotograflarınız çekmelerini rica edebilir, birbirinizin fotografını çekebilirsiniz.

Kendi makineniz kullanılmıyorsa fotografları almak için gecikmeyin, iletişim bilgilerini doğru alıp verdiğinizden emin olun!

 

 

5. Malzemenize dikkat edin

Malzemenize dikkat edin, birisine teslim ediyorsanız bu kişiye güvenebileceğinizden emin olun, sehpa kullanıyorsanız rüzgardan, etraftan geçen insan ve araçlardan etkilenmemesine dikkat edin, kalabalık gruplarda yaşanabilecek ufak aksaklıklara, çarpışmalara dikkat edin. Malzemenizi koruyun, fotograflarınızın zarar görmemesini sağlamaya çalışın.